You’re Totally Allowed To Buy That Latte (And Other Shocking Money Insights)

Is that latte personal finance advice air tight? If you're looking for budgeting tips or money advice, click through for some you've never heard before (but totally works!)

I’m sure you’ve heard it before.

It’s practically a pillar of the personal finance advice industry: Stop buying $5 lattes.

“The average latte costs five dollars. If you buy one every work day, that’s $25 a week, $100 month. That’s $1,200 a year! You could be putting that towards credit card debt or a house down payment or a vacation!”

Now, this is true. These numbers add up. Five multiplied by five does, indeed, equal twenty-five. And if you really do buy a $5 latte every workday, 52 weeks a year, those purchases will add up.

But not all lattes are created equal.

I learned this from one of student in my Put Your Money Where Your Happy Is course.

Natalie had one of those daily latte habits that every personal finance expert rails against.

Every day on her way to work, Natalie would buy a latte at Starbucks. She’d sit in her car in the drive through, checking email on her phone while she waited her turn to shout her order into the speaker.

She’d pick her coffee up at the window and then drive to her job at an office park in the suburbs, usually finishing the last sip as she pulled into her parking space.

The purchase of her daily latte was a habit. It was almost-mindless and not even particularly happy-making. It was just something she did every day, like brushing her teeth or checking Instagram while she stood in line.

But.

Once a month, Natalie would drive into the city, heading towards her favorite neighborhood: parks, boutiques, bookstores that invite lingering.

Natalie would, again, buy a latte. But this time she’d sip it on a bench in the park, people watching and warming her hands. She’d finish it as she windowshopped and stooped to smell the flowers in the planter outside the antique store.

These lattes all cost five dollars. The one that made her Saturday feel special cost $5 and the ones she drank mindlessly on her way to work cost $5. 

But her weekday, much-less-enjoyable lattes affected her finances a lot more than her Saturday, seems-like-a-scene-in-a-rom-com latte.

Here’s the truth:

It’s not the Sunday morning latte we drink as we walk along the river with our best friend, catching up, and watching the ducks along the shore.

It’s the four lattes we buy during the workweek, because it’s 3:30, we’re sick of working, and we need to get out of the office.

It’s not the $200 boots that look good with everything, make us feel amazing, and get worn three times a week.

It’s 11 pairs of $17 shoes we never wear, bought on sale because we wandered into Target tired, hungry, and grumpy. 

It’s not the $100 anniversary meal, eaten on a gorgeous patio, under bobbing lanterns.

It’s the three-times-a-week $12 takeout we don’t even really like but it’s easier than figuring out what to make for dinner.

I guess what I’m saying is:
If something makes you happy, if it truly adds to your life, if you can afford it: OMG BUY IT. If if it doesn’t or if you can’t: Don’t. Click To Tweet

Traditional personal finance advice – and most budgeting tools! – treat all purchases equally.

They don’t take into consideration how we felt in those jeans or what we were celebrating when we bought that bottle of wine.

They don’t point out that those $150+ Target trips seem to happen after bad conference calls or a night of sub-par sleep.

If we can figure out what makes us happy, we can point more money, time, and energy in that direction.

(And less money, time, and energy in the direction of lattes consumed in thework  parking lot.)

I want to hear from you! Do you have your own version of this story? How do you track your spending? 

P.S. If you want to break your not-that-happy-making daily latte habit (or any other habit) this will help. And it’s free!

Photos by Charisse Kenion and Marion Michele on Unsplash

9 Comments

Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog

It’s nice to see someone offering a different perspective on the latte dilemma! I always stick to my monthly budget, but the one thing I treat myself to is good-quality produce, especially fruits. I love all types of fruits and while imported types might be expensive, I let myself buy it. It’s all about balance! 🙂

Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
http://charmainenyw.com

Reply
Kate | All The Trinkets

I don’t buy latte but omg I totally agree with this! I’ve been tracking my spending for as long as I could remember (yes, I’m THAT kid haha!) and I’ve learned early on to never pull out my wallet when I’m exhausted or in a bad mood. Instead, I stick to my weekly budget. And buy something expensive once in a while as a reward to like, say, surviving uni’s Hell Week or sleepless nights finishing my thesis. And it’s always something that not only brings me happiness but also I could use for a long time 🙂

Kate || All The Trinkets

Reply
Sally

YES.
I’ve never been part of the “latte every day crowd”, but every Saturday morning I walk down to the lovely garden centre at the end of my road, where they also have a lovely little café. I take a book with me, and spend a happy hour reading, drinking coffee and eating a tuna and cheese panini. It costs $6.25 a week. And while I COULD easily be saving that money for something more useful, it is seriously one of the high points of my week.

Reply
jenn from much to my delight

YES! What an important distinction to make. It’s all about making MINDFUL, purposeful purchases!! I try to bring all lunches/make coffee at home during the week to save cash but on the weekend all bets are OFF!!

Reply
Marie

Totally think what to someone else may be “meh” to another may be “yay!”. Also most things become “meh”, even our favourite things, when we do or have them every day. (And also, when I read this, I prayed to all the Gods that Natalie uses a reusable cup… otherwise all that disposable cup waste, every day, from one person, GAAAHHHRGHHH!)

Reply
Lainie

YES! I do this! 🙁 This course is on my ASAP list. I do this with food/eating too:( That’s why I’m also working on my “food budget” right now too.

Reply
The Dividend Pig

While I do like Starbucks, I believe people often forget about the other options for coffee. Not every cup needs to cost 5 – 6 bucks.

McDonald’s will give you a cup for a buck, and it’s fine. Granted, it’s not a latte with almond milk, but it does the trick.

I’m with you on the occasional splurge, treat yo self every now and then. It keeps life interesting.

Reply

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.